Националното „Сдружение брокери на имоти” подготвя проекто-закон, регулиращ бранша. Основната философия на проекто-закона е да се въведат правила за работа на пазара на имоти, да се гарантира отлична професионална подготовка на работещите брокери и да се регламентира създаването на Национален регистър на брокерите. Националният регистър на брокерите да се поддържа от Държавен орган, а санкционирането на недобросъвестните брокери да става от съдилищата на Република България, а не от частна структура (Камара). Подобна регулация може да се осъществява на национално ниво – както е в Дания, Белгия, Полша, Португалия, Норвегия, Словения, или на областно/общинско ниво – както е във Франция.
Чрез своя проекто-закон от „Сдружение брокери на имоти” настояват контролът на бранша да се осъществява само от българските съдилища, а не от Комисия по етика, Дисциплинарен съд и други органи на частно юридическо лице (Камара), формирано от определен брой управители на агенции за недвижими имоти. Вписванията в Регистъра да се извършват от държавни служители (както е в Търговския регистър), след като установят, че кандидатите отговарят на законовите изисквания за образование и стаж, разписани в бъдещия закон, а не да зависят от субективната преценка на служители в частен орган (Камара). Професионалните обучения на брокерите да се осъществяват по реда на Закона за професионалното обучение и образование в свободно избрано от всеки брокер учебно заведение, а не само в един единствен Център за професионално обучение към формирование на лимитиран брой агенции за недвижими имоти (Камара).
„Сдружение брокери на имоти”, което обединява над 150 агенции за недвижими имоти в цялата страна, е категорично против създаването на частна Камара, регулираща бранша, каквито идеи се появяват периодично. Причината е, че по този начин контролът, санкционирането, издаването на разрешителни, необходимите обучения, ще бъдат в ръцете на няколко управители на агенции. Тази идея е лобистка и обслужва интересите на шепа частни субекти. Тя ще монополизира пазара на недвижими имоти, резултат от което ще бъде унищожаване на малкия и средния бизнес в бранша.
От „Сдружение брокери на имоти” вярват, че професионалистите и експертите в бранша на недвижимите имоти трябва да имат един общ стремеж – да се изработят и утвърдят законово ясни и точни правила за работа, при нарушаването на които думата да има съдът, а не няколко управители на агенции за недвижими имоти. Търговията и управлението на недвижимите имоти веднъж завинаги да скъсат с определението „сив” и „рисков” сектор. Заедно с държавните институции да се постигне съгласие за стройна регулация, за да се облекчат проблемите на хората, да се увеличат приходите в държавната хазна и да се снижи максимално риска за потребителите на услугата. В развитите държави трудът на брокерите на имоти е престижна и отговорна професия, която има ясни правила. Ясните правила дават спокойствие и сигурност на работещите в бранша, на клиентите, дават гаранции за прозрачност и отговорност, допълват от „Сдружение брокери на имоти”.
Приемането на такъв закон е необходимо и спешно, защото недвижимите имоти са предизвикателство и проблем на всеки българин. Според актуалните данни на Националния статистически институт над 91 % от българите имат собствен имот. Към 31.12.2021 жилищата в България са над 4 милиона (4 001 873).
Източник: http://sbibg.org
14 коментара:
Не мога да разбера защо трябва да има два законопроекта ? Не може ли двете сдружения да седнат на една маса и да съгласуват един ? Какъв е проблемът ? Защо трябва пак по български ? Ние помежду си не можем да се разберем а искаме клиентите да имат добро мнение за нас! 30 години не можа някой да внесе един общоприет законопроет в този парламент! Сега какво да чакаме двете сдружения да се разберат ? Някой може ли да ми обясни - моля!?!
Най-вероятно това е 20-тия поред проекто-закон за търговията с имоти, който се подготвя. Дано се намери лоби в този парламент, което най-накрая за го приеме.
Узбекистан имат също много добър закон за брокерската дейност. Имам го, на руски език.
Дани Савов
Има европейски регламент за посредничеството при търговия с недвижими имоти. Никакъв закон неможе да противоречи на регламента. Точка.
Имаме проблем и той е борбата на определени агенции за контрол над останалите, ДА, правила трябва да има, НО съобразени със бълг.закони, времето на васалничеството отдавна е в историята...
Правили сме неколкократно срещи, но не можем да стигнем до единно мнение. Основната разлика, която е непреодолима е кой орган ще поеме изпълнението и контрола на дейността ни. Последната среща беле преди 5 години и тогава стана ясно, че нямаме общ изход от ситуацията. За съжаление разликата във възгледите ни все повече се раздалечават. Аз лично нямам против да се видя с вас и да поговорим, но организиране на обща среща на сдруженията е трудна и безсмислена работа.
Дани Савов - Местното законодателство винаги е в синхрон с европейското за страните от ЕС.
Трябва да има, но не проект, което на практика е нищо, а гласуван от парламента закон
Сив и рисков сектор ще има само по един начин- докато няма закон.
Дайте конкретика в това - кой държавен служител ще се ангажира с вписването на брокерите? И респективно ще се стигне ли до изчистване репутацията на сектора .
Напълно подкрепям идеята, контролът да се осъществява от държавата в лицето на компетентните органи, а не от управителите на няколко агенции. Крайно време е това да се случи. Инициативата трябва да дойде от нас - хората от бранша. Регулацията е изцяло в наш интерес, ако искаме да реанимираме репутацията на сектора.
Моля, да го публикувате.
Контрола-да. Но критериите кой може и кой не-трябва да е ясно. Не само това, при какви условия влиза/излиза …това си е голям труд.
Срещи е имало, значи и предложения, публикувайте ги, или последните актуални
Има изпитани правила и закони в целия свят от които можем да вземем най доброто. А тук години на ред се правят някакви проекти и някакви интереси... Не виждате ли, че бранша е съсипан, нито продавачите, нито купувачите искат да работят с брокери.. Това какво ви говори, че докато си мерите шапките се съсипа всичко. Хората вече не могат да си намерят наем, защото всички оферти са при некоректни брокери, които се гаврят с хората, знаете как. Алчността, наглостта и простотията ще ни съсипят. А вие продължавайте да спорите, докато вече няма да има за кого да работим. Трябва да има санкция за всеки не коректен брокер и да се лишава от право да работи.Както и агенции, които обучават хората си да са измамници, знаете кои са.... Комисионните да се плащат от нотариуса както е в Белгия, да плаща само продавача, или купувача както е в много страни, една оферта да има един брокер, а не 20..Има закони, има начини да се оправят нещата, докато не стигнем дъното, защото сме почти там....
НСНИ като браншова организация от 30 години никога не е спирала да полага усилия за регламентиране на професията ни. Текста на закона дава възможност на всеки желаещ да упражнява дейност да се приравни към изискванията в достатъчно дълъг и разумен срок.
Бих посъветвал и изпит да се държи, поне за най-елементарните неща около една сделка.
Публикуване на коментар